Večerní trénink Střekov

27 Úno

Střekovské vyhlídky se v úterní podvečer prozářily světly orientačních běžců, kteří se zde zúčastnili tréninku, který si připravil Klub orientačního běhu Ústí nad Labem. Majda Kubecová pro závodníky připravila krátkou (2,5 km) a dlouhou trať (4,5 km), přičemž ani na jedné závodníci nepřišli o obě vyhlídky. Zatímco na krátké trati si pohledů z vyhlídek užili běžci hned na začátku trati, na dlouhé trati si dali meziběh v panelové zástavbě. Výhledy na noční Ústí nad Labem stály za delší zhlédnutí, avšak ty si museli závodníci odpustit a věnovat mapě a volbě správného postupu.

Některé kontroly nabízely úchvatné výhledy. Zde vyhlídka Vlastimila Cajthamla. (Foto: Dan Jareš)

Nástrahy dlouhé trati zvládl nejlépe Jakub Šašek (LTP) s bleskurychlým časem 43:08 min. Další závodníci na něj ztratili více jak 9 minut. Avšak rozdíl mezi dalšími čtyřmi pronásledovateli byl pouze 48 vteřin a pořadí si rozdělili takto: Jaroslav Nerad (LIT), Jan Hnízdil (KAS), Jiří Macek (LIT), Antonín Cabalka. Na dlouhou trať se vydaly i dvě odvážlivkyně, přičemž lépe se vedlo Lence Johnové (LTP) s časem 61:09 min. Krátkou trať nejrychleji prolétl Jakub Rotsch v čase 31:52 min., z žen byla nejrychlejší (a celkově třetí) Alena Štorcová s časem 34:58 min.

Dvakrát měř a jednou řež, aneb rozmyšlení postupu na mapovém startu (Foto: Dan Jareš)

Počasí běžcům, na to že byl stále únor, přálo – teplota kolem 5°C, bezvětří se zataženou oblohou. Bylo sucho, takže při šplhání na vyhlídky to moc neklouzalo. Běželo se na mapě Poslední cesta – shromaždiště se totiž nacházelo hned vedle hřbitova. Mapa byla ve formátu A3 v měřítku 1:4 000 s vrstevnicemi po 5 m. Tréninku se zúčastnilo 37 běžců ze sedmi různých oddílů. Vyhlídky se jim moc líbili a běh si užili. Pořadatelům patří poděkování za vyvedený trénink.

Během akce byly předány ceny nejlepším závodníkům loňského ročníku Severní orienťácké série. První místo s plným počtem bodů obsadila Majda Kubecová (STB). Stala se tak první vítězkou a celkově teprve druhým vítězem, neboť první tři ročníky patřily Jakubu Bílému. Druhé místo vybojoval Matěj Votava (KUL) s náskokem jediného bodu před třetím Danielem Jarešem (KUL). Vítězka obdržela putovní pohár a pohár pro vítěze. Pohár pro nejlepšího muže získal Matěj Votava. Všem na stupních vítězů byl předán diplom a drobné věcné ceny.

Celkový vítěz Severní orienťácké série 2023 Majda Kubecová (STB) – Gratulujeme (Foto: Dan Jareš)

V příštím závodě se přesuneme na druhou stranu Labe, i když v Ústí nad Labem zůstaneme. Poběží se na Klíších a okolí Ústecký city race a to 9.3.2024. Za dalších 14 dní 23.3.2024 nás přivítá TJ Lokomotiva Teplice v Proboštově s tradiční akcí Běháme s mapou buzolou I.