Ohlédnutí za 3. ročníkem Severní orienťácké série (SOS)

31 Pro

V roce 2022 se uskutečnilo 7 závodů, které byly součástí Severní orienťácké série, přičemž 4 nejlepší výsledky se počítaly do celkového hodnocení série.

První akcí byla lesní krátká trať Běháme s mapou a buzolou I. (duben). Na květen byl připraven Orientační běh v Roudnici nad Labem v rámci WOD, avšak kvůli malému počtu přihlášených byl zrušen. Druhým závodem se tak stal až Orientační běh a zábavné odpoledne v Lovosicích (květen) se sprintovou mapou, ale tratěmi odpovídajícími krátké trati. Další závod proběhl až na podzim v Třebívlicích, kde se konal Svatováclavský orientační běh (září). Tradiční lesní závody byly Běháme s mapou a buzolou 2 (listopad) a Kufrování s KOBULem a se Spolchemií (listopad). Na závěr se konaly dva noční závody Bl(o)udičky na Střižáku (prosinec) a VáNoční přebor oddílu TJ Lokomotiva Teplice (prosinec).

Nejaktivnějším pořadatelem byl klub TJ Lokomotiva Teplice s třemi závody (Jakub Bílý, Jan Eiselt, Miloš Eiselt, Alena Kovářová. Dva závody pořádal KOB Ústí nad Labem (Daniel Jareš, Michael Glöckner), po jednom SKOB Roudnice nad Labem (Miroslav Duda, Jana Buková) a USK Slávie Ústí nad Labem (Jan Hnízdil).

7.VáNoční přebor oddílu TJ Lokomotiva Teplice18.12.LTP38KT, les, noc6

V každém závodě bylo možné získat za vítězství 100 bodů (v nižších, tedy lehčích, kategoriích bylo za vítězství bodů méně). Další v pořadí získávali proporcionálně body podle pořadí a počtu závodníků. Poslední získal alespoň za účast 1 bod. Dle pravidel bylo do konečného hodnocení započteno 60% závodů. Ze sedmi uskutečněných závodů tak byly započítávány 4 nejlepší výsledky.  Pořadatelství bylo oproti předchozím rokům ceněno nově 100 body, čímž se zpřehlednilo sledování průběžného pořadí po jednotlivých závodech a nemuselo se čekat až na propočtení tří nejlepších závodů na konci sezóny. Pokračovalo se v loňské novince v podobě bodování zvlášť žen a mužů, která se osvědčila.

Již potřetí se celkovým vítězem stal Jakub Bílý (DOK), který dosáhl opět maximálního počtu 400 bodů. Druhé místo z loňského roku obhájil díky bodům z posledního závodu Jiří Macek (LIT) s 369,7 body a na poslední chvíli se na třetí místo vyšvihnul Jakub Šašek (LTP) s 342,6 body. Nejlepší ženou na celkově devátém místě se stala Viktoria Portz (LDC) s 253,9 body. Druhou nejlepší ženou se stala Alena Kovářová (LTP, celkově 13.) s 243 body a třetí místo patří Lence Brotánkové (ROU, celkově 18.) s 200,5 body.

Kompletní výsledky ZDE

Alespoň jednoho závodu série se zúčastnilo 344 běžců, což je přesně jako v roce 2021 avšak méně než 452 závodníků z roku 2020. Žádný z běžců neabsolvoval všechny závody letošní série, pouze jeden závod si nechal uniknout Miroslav Duda. Pěti závodů ze sedmi se zúčastnil Jakub Bílý, Jakub Šašek, Michal Žejdlík, Petr Bílý a Aleš Klein. Počet mužů převyšoval počet žen. Běžců bylo klasifikováno 199 zatímco běžkyň 145.

Celkem344

Třetí ročník je úspěšně i přes menší komplikace za námi. Gratulace patří vítězům a velké poděkování všem pořadatelům i účastníkům jednotlivých akcí.

Třetí ročník nás teprve čeká a postupně se připravuje. Nápomocen může být každý z vás – pokud pořádáte nějaký trénink či veřejný závod a měli byste zájem jej zařadit do Severní orienťacké série 2023, ozvěte se a domluvíme se, budeme moc rádi. Stejně rád uvítám případné připomínky k celé série včetně způsobu bodového hodnocení a nápadů na zlepšení. Využít můžete e-mailovou adresu o-serie@seznam.cz nebo prostor pro komentář pod článkem. Do začátku prvního závodu lze provést změny pravidel.

První závod 4. ročníku SOS se uskuteční v sobotu 25.03.2023 a na tradiční akci Běháme s mapou a buzolou I. jen nás opět pozve TJ Lokomotiva Teplice. A tentokrát se podíváme do zahraničí – poběží se poblíž Altenbergu, takže to bude stát za to. Těšit se můžete take na 1. května, kdy se poběží v Lovosicích. Poběží se i u Roudnice nad Labem 21.5. na zajímavém terénu bývalé pískovny. V Terezíně 7.6. se budete moci proběhnout v prostorech, kde se tentýž den koná MČR škol v orientačním běhu. Další akce budou na podzim, takže je na co se těšit. A možná přibudou také na jarní část SOS.