Ohlédnutí za 1. ročníkem Severní orienťácké série (SOS)

31 Pro

Rok 2020 je za námi a s ním i první ročník SOS. Za vznikem této série stojí snaha nabídnout orientačním běžcům v rámci tréninků si porovnat síly s konkurenty z jiných klubů, podpořit soutěživost a především si zaběhat v méně známých prostředích. Za vznikem SOS stojí Miroslav Duda, který spravuje tyto stránky a výsledky (se vznikem stránek pomohl Petr Buk). Název Severní orienťácká série (SOS) je z hlavy Michala Žejdlíka. Největší zásluhu na vzniku této série ale mají pořadatelé jednotlivých závodů (tréninků), kteří souhlasí se zařazením jejich akcí do SOS.

Ačkoli onemocnění COVID-19 s následnými vládními opatřeními narušilo rozběh nově vznikající soutěže, přesto se podařilo uspořádat celkem 7 kvalitních různorodých běžeckých akcí. Tento počet se mohl rozrůst o nejméně další 3-4 závody, které byly předběžně domluveny, avšak musely být zrušeny.

Třikrát se běželo na sprintové (městské) mapě a čtyřikrát na lesní mapě krátká trať. Z toho jeden závod byl noční a jeden individuální bez přímé účasti pořadatelů. Nejpilnějším pořadatelem byl klub TJ Lokomotiva Teplice se třemi akcemi (2x Martin Klein, 1x Jan Eiselt), následován kluby KOB Ústí nad Labem (Daniel Jareš) a SKOB Roudnice nad Labem (Miroslav Duda, Jana Buková) každý klub se dvěma závody.

O první body běžci bojovali za mrazivého počasí a tmy 20.ledna 2020 na nočním závodě ve Velemíně. Čtyřicet účastníků absolvovalo trať ve Velemíně a jeho okolí s nově domapovanou částí. O dva měsíce později se SOS přesunula díky KOBULu na Severní Terasu do Ústí nad Labem. Celkem 38 běžců si užilo rychlý městský sprint. Třetím závodem mělo být Kufrování s KOBULem, avšak tato akce musela být zrušena a sportovci si tak museli počkat až na poslední květnový den, kdy TJ Lokomotiva Teplice pozvala závodníky v rámci jejich tradiční akce Běháme s mapou a buzolou I. do Oseka do prostředí Salesiovy výšiny. Na 138 orienťáků čekal náročný kamenitý terén.

Celkem 47 běžců zlákalo pozvání KOBULu na čtvrtý závod do Milbohova k Hájovně. Mírně kopcovitý terén s četným podrostem dal závodníkům zabrat. Oddechu si sportovci nedopřáli ani na pátém závodě o 14 dní později u Roudnice nad Labem na Hostěrazu. Rekordní účast v rámci série 253 běžců nepřekazil ani déšť během akce. Třebívlice orientačním během dosud nepolíbené se dočkaly 20. září, kdy se zde konal Svatováclavský orientační běh, kterému nechybělo vůbec nic – slunečné počasí, úžasné prostředí a běhavé tratě. To ocenilo všech 151 účastníků.

Poslední akcí roku 2020 zařazenou do SOS se stal závod na Salesiově výšině. Zatímco účelem těchto akcí je společné setkávání závodníků a vzájemné soupeření, zde bylo nutné, aby se účastníci nepotkali. Závod tak byl koncipován jako individuální s vlastním měřením času a rozvržen do více než jednoho měsíce. Ne všichni závodníci, kteří některou z tratí absolvovali, své výsledky následně zveřejnili. Což je škoda, ale je dobré, že účastníků bylo více než 23 hodnocených ve výsledcích.

Celkem3xLTP 2xKOB 2xROU6903xSP, 4xKT28

V každém závodě bylo možné získat za vítězství 100 bodů (v nižších, tedy lehčích, kategoriích bylo za vítězství bodů méně). Další v pořadí získávali proporcionálně body podle pořadí a počtu závodníků. Poslední získal alespoň za účast 1 bod. Dle pravidel bylo do konečného hodnocení započteno 60% závodů. Ze sedmi uskutečněných závodů tak byly započítávány 4 nejlepší výsledky.  Pořadatelství bylo ceněno průměrem tří nejlepších výsledků dosaženého pořadatelem v ostatních závodech.

Historicky prvním vítězem se stal Jakub Bílý (DOK) s plným počtem 400 bodů. K tomu mu stačilo bezchybně absolvovat pouhé tři závody a jeden uspořádat. Velmi těsně za ním skončil Martin Klein (LTP) s 398,6 body. Stupně vítězů na třetím místě doplnil Michal Žejdlík (LTP) s 360,8 body, který volil jinou strategii než vítěz a absolvoval všechny závody.

Ženy byly hodnoceny společně s muži a tak až na sedmém místě celkového pořadí se umístila nejlepší žena Eliška Žejdlíková (LTP) s 302,9 body. Druhou nejlepší ženou a celkově osmou byla Magdalena Kubecová (STB) s 285,1 body. Lenka Kovářová (LTP) v celkovém pořadí 9. se stala třetí nejlepší ženou. Pro příští sezonu pravděpodobně dojde k úpravě výpočtu bodů za jednotlivé závody, tak aby ženy nebyly znevýhodněny a mohli útočit na vyšší pozice v celkovém pořadí.