Veřejný závod – Hostěraz

14 Čvn

Téměř ze všech koutů republiky se v neděli 14. června 2020 sešli orientační běžci na louce pod Hostěrazem u Roudnice nad Labem, kde bylo shromaždiště dalšího závodu v rámci Severní orienťácké série. Na Veřejný závod je tam pozval klub OB Roudnice nad Labem. A dorazilo jich opravdu hodně – 253, což je dosavadní rekord v rámci SOS.

Na první startující čekalo i přes zataženou oblohu velmi teplé počasí, které se v průběhu závodu změnilo v drobný ale vytrvalý déšť a závodníci si mohli vyzkoušet běh v podmínkách deštného pralesa, zvláště pokud se potýkali s některým z hustníků. Déšť vydržel až do konce závodu. Běhalo se v dobře průběžném lese v okolí Hostěrazu s hustou sítí cest, velmi zvlněným reliéfem, rozptýlenými hustníky a občasným podrostem.

Připraveno bylo 6 tratí od 6,33 km pro zkušené borce do 1,78 km s fáborky pro nejmenší. Původně se počítalo s 5 tratěmi, ale pro velký zájem o střední trať byli pořadatelé nuceni přidat ještě další střední trať s obdobnými parametry. V rámci každé tratě byli hodnoceni muži s ženami dohromady. Označování průkazů bylo kombinované – Sportident a ražením kleštičkami.

V dobré náladě na startu – to ještě nepršelo.

Nejvíce závodníků se vydalo na dlouhou trať (6,33 km, převýšení 260 m). Z 53 účastníků si s tratí nejlépe poradil Jakub Bílý (DOK) a trať prolétl v čase 51:31 min. Druhé místo si s necelou dvouminutovou ztrátou vyběhl Martin Klein (LTP) těsně následovaný Tomášem Jírou (KAM). Z žen byla na této trati nejlepší a celkově pátá Barbora Baldrianová (VSP) s časem 55:41 min.

Střední trať Sa (4,38 km, 180 m) absolvovalo 38 běžců. Vítězem se stal s časem 48:23 min.Tomáš Baldrian (VSP) následovaný Richardem Khelem (SCP) a Michaelem Linkou (SUL). Nejlepší žena na této trati byla z domácího oddílu Hana Krejčová (ROU) celkově na pátém místě. Na srovnatelnou trať Střední Sb (4,22 km, 160 m) se postavilo 51 závodníků. Zde byl nejrychlejší v čase 38:16 min. František Pašek (KAM). Na stupních vítězů ho doprovázel Marek Blahuta (MFP) a Ivana Lukavcová (SMR).

Na startu krátké trati K (3,04 km, 130 m) bylo k vidění 32 závodníků a závodnic. S jejími nástrahami si nejlépe poradila Eva Baldrianová (VSP) a zvítězila v čase 38:45 min. Těsně za jejími zády zůstal Petr Lukavec (SMR) a Martin Svítil (PGP).

Na druhou nejkratší trať L (linie, 2,78 km, 100m) se vydalo 32 účastníků. A dařilo se slečnám. První skončila Šárka Míchalová (nereg.) 34:39 min. a druhá Lucie Blahutová (MFP). Mezi první pětici dívek se podařilo na třetím místě umístit Jakubu Kozákovi (ROU). Pro nejmenší byla připravena fáborková trať F a také ta se těšila velké oblibě s 46 startujícími. První místo obsadil Tadeáš Makovec (PDY), druhé Martin Makovec (PDY), jako třetí doběhl Tobiáš Etrych (DOR).

Doběh do cíle a pro zaslouženou odměnu

Na každého běžce v cíli čekala malá sladká odměna. Ohlasy od závodníků byly pozitivní. Hodně jich děkovalo za závod, pěkné prostředí, drsný poslední kopec a bylo cca 10-15 běžců, kteří byli opravdu nadšeni stavbou závodu. (Zde nutno zmínit, že stavitelkou tratí byla Jana Buková, ROU). Část závodníků příjemně překvapilo, že závod nebyl krátký, že konečně bylo co běhat a nebylo vše za 30 minut hotovo. I přes závěrečný déšť vládla v cíli a na shromaždišti dobrá atmosféra a spokojenost z vydařeného závodu.