Orientační běh v Lovosicích

23 Kvě

Konečně! Po dlouhých 9 měsících je tu v rámci Severní orienťácké série (SOS) další závod, kde se můžeme vidět. V prosinci byl ještě individuální trénink na Salesiovce a i když to byly pěkné tratě, chyběli tomu na místě soupeři. Snad už bude jen lépe a budeme se vídat častěji.

Ještě před samotným během došlo k předání cen nejlepším běžcům Severní orienťácké série 2020. Pořadí zleva: Eliška Žejdlíková (nejlepší žena), Martin Klein (2. místo), Jakub Bílý (vítěz), Michal Žejdlík (3. místo)

Jako první závod druhého ročníku SOS si připravil Miroslav Duda s kolegy ze SKOB Roudnice nad Labem specialitu v podobě běhu na krátké trati avšak na sprintové mapě. Vybrána byla neděle 23. května 2021, aby akce mohla být zároveň zařazena do projektu Světového dne orientačního běhu, který letos netradičně probíhá ve dvou termínech 19.-25.5. a 8.-14.9.2021. Pro závod byla nakreslena zcela nová mapa Lovosic s rozlohou 1,2 km² umožňující vytvořit tratě odpovídající třem běžným sprintům. Závodníky nečekalo tedy nic snadného, zvlášť když k tomu připočteme různorodost a členitost prostoru.

Park, kde se startovalo, byl po krátké době vystřídán panelovou zástavbou, bytovými domy, centrem města s obchody, zelení a garážemi a během podél řeky se dostali závodníci až do sportovního areálu a pokochat se mohli i výhledem z rozhledny.

Běh v lesoparku Osmička

Připraveno bylo 6 různých tratí, každý si mohl zvolit podle svého uvážení a podle svých sil. Nejdelší trať měřila vzdušnou čarou 6,6 km, avšak ti nejlepší naběhali ve skutečnosti minimálně 8,5 km. Přehled parametrů dalších tratí je v následující tabulce.

Kočárky (jen cesty)1,9 km (do 3 km)111 : 3000A4

Centrum závodu včetně startu a cíle bylo situováno k pódiu v lesoparku Osmička. Přesně ve 13.00 hod. se na start postavil první běžec následován dalšími účastníky vyzbrojenými mapou v předem zveřejněných minutových intervalech, tak aby nedocházelo k jejich setkávání a shromažďování.  Zatímco teplota 16 °C byla pro běh ideální, počasí bylo velmi proměnlivé. Střídalo se slunce s větrem a dvěma krátkými zato velmi vydatnými přeháňkami. Některé mapy tak v cíli připomínaly mokrý hadr na podlahu.

Dle výsledkové listiny se do závodu pustilo 134 odvážlivců. Někteří, především nejmenší, měli doprovod, takže celkový počet dosáhl 156 účastníků. Nejatraktivnější z pohledu závodníků byla dlouhá trať, na kterou vyrazilo 41 osob. Oblibě se těšila i dětská trať s 28 dětmi. Na trať pro kočárky se vydala pouze jedna sportovkyně na vozíku. Trať střední, krátkou i lehkou absolvovalo 21, resp. 22 běžců.

Poměrně silná orienťácká konkurence se sešla na dlouhé trati. Nejlépe se s tratí popral Jakub Bílý (DOK), kterou prolétl v čase 44:16 min., následovaný Josefem Šuterou (CET) s časem 45:57 min. Překvapením je třetí místo pro Radoslava Budaje, který ačkoli není registrovaným orientačním běžcem, se svým výkonem 46:26 min. dokázal vyrovnat nejlepším.  Nejrychlejší žena Barbora Baldrianová (VSP) předvedla velmi pěkný výkon a s časem 49:51 min. se zařadila na celkové deváté místo. Medailové pozice na dalších tratích přináší následující tabulka:

3.Marie KurfürstováFSP19:31

Výsledkovým překvapením byl Radoslav Budaj a tak jsme se jej zeptali, jak to má s orientačním během a ten nám pověděl:  „ Běhal jsem aktivně za Litoměřice asi 8 let, ale to už je nějakých 14 let. Nyní se účastním nějaké akce tak jednou za dva roky, když mám čas.“ Díky orienťáku běhá už od 13 let a láska k běhu mu zůstala, pravidelně si dává 15-25 km. Přiznal se, že menší znalost Lovosic mu byla výhodou, zároveň ale dodal: „Byla znát nevyběhanost s mapou, kdy jsem měl pomalejší čtení a dokonce se i přehlédl a z devítky jsem běžel rovnou na jedenáctku a až v polovině jsem si toho naštěstí všiml. Takže záběh asi na 1-2 minuty. Což byla škoda.“  Ocenil, že trať byla dobře zamotaná a některé kontroly dobře schované.

Náhled dětské trati

V cíli si téměř všichni doběhnuvší běh pochvalovali a byli mile překvapeni, jak jsou Lovosice pěkné. Fantastický zážitek jim nepokazilo ani počasí. Potěšilo také hodnocení od jednoho závodníka, který se den předtím účastnil Mistrovství republiky ve sprintu ve Šternberku, že dnešní závod byl hezčí. Jako pořadatele nás tyto pozitivní ohlasy těší, děkujeme za ně a jsme rádi, že jste se dnešního orientačního běhu v Lovosicích zúčastnili. Kdy bude další ze závodů Severní orienťácké série zatím není známo, ale pokud podobnou akci pořádáte, můžeme ji do série zařadit.