Noční orientační běh ve Velemíně

20 Úno

Dne 20.01.2020 večer rozsvítili Velemín svými čelovkami orientační běžci. Konal se tu opět po roce noční trénink v orientačním běhu, který byl otevřený pro veřejnost a zúčastnit se mohl kdokoli. Běželo se na mapě Velemín, která byla opět rozšířena o novou část, kde se dosud neběželo. Ani tma ani teploty kolem nuly neodradilo 40 běžců od toho, aby se postavili na start a vydali se hledat kontroly rozmístěné nejen přímo ve Velemíně, ale i v jeho okolí. Byly připraveny dvě tratě. Krátká s délkou 2,3 km (optimální postup 3 km) a s 13 kontrolami byla vhodná pro děti a méně náročné běžce, kterých se našlo 19. Dlouhá trať měla vzdušnou čarou 4,2 km, optimálně pak přes 6 km a ke zdárnému dokončení bylo potřeba nalézt 19 kontrol, o což se pokusilo 21 závodníků. Tratě procházeli nejen středem obce, ale zavedli účastníky i do míst méně známých.

Jedna z kontrol předtím než se schovala ve tmě.

Krátkou trať nejrychleji zvládl Jakub Šašek z TJ Lokomotiva Teplice v čase 21:35 min. S nástrahami dlouhé tratě se nejlépe popasoval Jakub Bílý ze stejného klubu a prolétl ji v čase 31:35 min. Nejlepší ženou (tedy slečnou) na krátké trati byla Hana Krejčová z SKOB Roudnice nad Labem s časem 23:47 min., na dlouhé pak její sestra Lucie Krejčová ze stejného klubu s časem 43:30 min. (celkově 6.)

5. Žejdlík Michal LTP 0:42:05

Na startu se objevili také běžci, kteří o orientačním běhu zatím jen slyšeli či s ním měli jen malé zkušenosti. Těm patří uznání za úspěšné dokončení závodu a nalezení všech kontrol, ačkoliv začínat nočním během není vůbec jednoduché. Moc pěkný výsledek se podařil hned při svém prvním orientačním běhu Matěji Wajshajtlovi, který obsadil společně se svým taťkou Jakubem 4. místo na krátké trati. Vítězům gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za účast.

Na startu

Trénink pořádal Sportovní klub orientačního běhu Roudnice nad Labem. Mezi účastníky byli kromě místních občanů právě také zástupci z Roudnice nad Labem, ale dorazili také sportovci z Teplic, z Litoměřic, z Lovosic, z Litvínova. Do cíle dobíhali někteří běžci zadýchaní, jiní unavení, čí plní euforie, ale všichni s dobrým pocitem, že udělali něco pro své zdraví a poznali nová místa. V cíli byl pro ně připraven teplý čaj a domácí koláč. Poděkování patří Obecnímu úřadu ve Velemíně za možnost akci uspořádat a jejich podporu.

Výřez mapy pro orientační běh.

Pokud jste tento závod promeškali či vás odradilo chladné počasí, a chtěli byste si orientační běh zkusit, budete mít možnost si jej ve Velemíně vyzkoušet již 15. května 2020, kdy v rámci Světového dne orientačního běhu bude v areálu ZŠ Velemín a jejím okolí připravena závodní trať včetně velice atraktivního labyrintu.