Kufrování s KOBULEM a se SPOLCHEMIÍ

6 Lis

Běžcům ještě ani nestačily uschnout boty ze sobotního orientačního Běhu s mapou a buzolou II. a už v neděli ráno stáli opět na startovní čáře dalšího ze závodů Severní orienťácké série. Už cestou na shromaždiště si závodníci museli si připadat, jak ve večerníčku o Rákosníčkovi, který začíná slovy „Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je rybníček Brčálník“. Cílem však nebylo hledat rybníček Brčálník, i když kdo ví, zda-li jej někdo v té mlze opravdu nenašel, ale lampiony.

Pořadatelem byl tentokrát KOB Ústí nad Labem. Využil známou mapu Větruše, měřítko 1:10 000, ekv. = 5 m, A4. Jednalo se závod jednotlivců na klasické trati s pevným pořadím kontrol a intervalovým startem. Zalesněné svahy s pozůstatky lidské činnosti se střídaly s lesními pasážemi a s přeběhy přes louky. Dobrá průběžnou byla často narušována hustým podrostem a nálety. Menší bludiště tvořily shluky oplocenek. Teplota se pohybovala nevysoko nad nulou, zato mlha byla opravdu hustá a dodala závodu zcela nový rozměr a přidala na obtížnosti. Při vběhnutí na louku se člověk ocitl v bílé tmě a jedinou orientační metodou závodníkům zůstal běh podle azimutu.

Centrum závodu

KOB Ústí nad Labem dokonale využil specifik lesa u Podlešína a připravil 4 velice zajímavé tratě. Největší oblibě se těšila nejdelší trať Dlouhá H, na kterou vyrazilo 30 běžců, což byla téměř polovina všech účastníků. Vzdálenost 5,9 km s převýšením 320 m prolétl Jakub Šašek (LTP), který s časem 58:45 min. jako jediný pokořil hranici jedné hodiny. Druhé místo patří Jiřímu Mackovi (LIT, 62:06 min.) a třetí Martinu Horákovi (LDC, 66:26 min.). Pro ženy byla připravena také dlouhá trať, avšak o něco kratší než pro muže. Nejlépe si z celkově osmi závodnic, které se na tuto trať postavily, vedla Sára Lošťáková (PGP) a vzdálenost 5,1 km s převýšením 300 m zvládla za 50:08 min.

Start a závodníci mizející v mlze

Střední trať byla shodná pro muže i ženy a svou délkou 4 km a převýšením 260 m přilákala celkem 19 závodníků a závodnic. Vítězem se stal Michal Barchánek s časem 49:50 min, hned za ním skončila nejlepší žena Ivana Lošťáková (PGP, 51:43 min.). Desítka běžců a běžkyň se poprala o vítězství na krátké trati dlouhé 2,4 km s převýšením 70 m. Vítězem se stal David Klein (LTP, 29:37 min), nejlepší ženou pak celkově třetí Alena Štorcová (KUL, 39:34 min).

I když to chvílemi vypadalo, že se ukáže také sluníčko, mlha tentokrát vydržela až do konce velmi dobře připraveného a celkově vydařeného závodu. V cíli závodníky kromě teplého občerstvení a chutných domácích koláčů zahřál nákrčník Českých drah, který dostal každý na památku. Velké poděkování patří pořadatelům z KOB Ústí nad Labem, ale také sponzorům celé akce Spolchemii, městu Ústí nad Labem a Ústeckému kraji.

Tento závod je nyní již za námi, ale již 1.12.2022 se můžeme těšit na noční orientační běh dvojic a 19.12.2022 na VáNoční přebor oddílu TJ Lokomotiva Teplice. Celkem tam bude letos do Severní orienťácké série zahrnuto 7 závodů, přičemž výsledky 4 nejlepších se budou počítat do celkových výsledků.