Kufrování s KOBULEM

6 Lis

Chladné ale slunečné počasí vítalo běžecké nadšence v Telnici na nádraží, kde bylo shromaždiště závodu Kufrování s Kobulem. Ačkoli je již začátek listopadu, jednalo se teprve o třetí akci v rámci SOS (Severní orienťácká série).

Stavitel tratí Jakub Bílý ve spolupráci s Klubem orientačního běhu Ústí nad Labem si připravil na úpatí Krušných hor celkem 5 tratí – Dlouhá muži, dlouhá ženy, střední, krátká a HDR. Vzdálenosti byly od 2,4 km do 5,7 km. I když se běželo v horách, převýšení bylo přijatelné a pohybovalo se od 40 do 180 m. Větší problémy než kopce činil běžcům pohyb v kamenných polích a hustých podrostech, kdy často museli upustit od běhu a přejít k chůzi a prodírání porostem. Terén se spoustou terénních detailů umožnil umístit kontroly tak, že nebyly zdálky viditelné. To přidalo na obtížnosti a nutnosti dobře číst mapu.

Na dlouhé trati (5,7 km, 21 kontrol, 180 m převýšení) si s nástrahami nejlépe poradil Jiří Macek (LIT) s časem 65:26 minut, následovaný Janem Hnízdilem (KAS, 74:34 min.) a Alešem Dubským (KUL, 76:46 min.). Jiří Macek se tak po tomto výkonu v rámci SOS posunul na průběžné první místo. Na ženské dlouhé trati (4,5 km, 14 K, 150 m) se nejlépe vedlo Lence Kovářové (LTP, 51:36 min.), za ní doběhly Martina Pavlová (LTP, 52:41 min.) a Lenka Kalenská (SUL, 55:27 min.).

Střední trať (3,4 km, 10 K, 100 m) byla shodná pro muže i ženy a postavilo se na ni nejvíce běžců – 15 mužů a 8 žen. Mezi muži se dařilo místním běžcům a obsadili první místa v pořadí Matěj Votava (46:02 min.), Vojtěch Ryšánek (52:29) a Ondřej Jareš (58:23, všichni KUL). I ženy na této trati dosahovaly pěkných časů. Vítězství si zasloužila Lenka Brotánková (ROU, 50:54 min.), která je v rámci SOS na průběžném druhém místě. Za ní pak skončily Michala Kmínková (DOK, 52:05) a Kateřina Hrádková (ROU, 53:22).

Na krátkou trať shodnou pro muže i ženy (2,5 km, 7 K, 70 m) vyrazilo celkem 11 běžců. Nejlepším mužem byl Jan Kmínek (DOK, 28:34 min.), nejlepší ženou Klára Brotánková (ROU, 36:32 min.). HDR (2,4 km, 6 K, 40 m) absolvovaly pouze 4 běžkyně. Nejlépe si vedla Viktoria Portz (KUL, 19:27 min).

Celkově šlo o vydařený závod, který se účastníkům musel líbit a dle ohlasů také líbil. Děkujeme pořadatelům za fajnový sportovní zážitek a v cíli za výborné občerstvení. Další závod SOS se koná již 7.11.2021 v nedaleké Moldavě. Vypadalo to, že to bude letošní poslední závod, ale Tomáš Babický nás pozval na dva závody Rumburské LILIE v Lipové v prosinci, takže se zdá, že letošní ročník SOS se bude skládat z 6 akcí, přičemž výsledky čtyř nejlepších se započítají do celkového hodnocení.