Blo(u)dičky na Střížáku

1 Pro

Tentokrát si Honza Hnízdil z KTVS PF UJEP a USK Slávia Ústí nad Labem připravil trochu jiný orientační běh, než na který jsme v rámci orienťácké série zvyklí. A hned na začátek musíme potvrdit, že šlo o vydařenou akci plnou vzájemné spolupráce, nových zážitků a hlavně se spoustou legrace. Účastníci si mohli vyzkoušet znovuobjevený tradiční noční adventní orientační běh smíšených dvojic. A nebylo jich málo. V hlavní kategorii „UJEP“ určené pro studenty, zaměstnance a absolventy UJEP se na start postavilo 23 odvážných dvojic. Ve vedlejší kategorii „Zbytek světa“ určené pro ostatní byla účast menší s 13 týmy.

Startovalo se od hospody „U sportovce“ poblíž hvězdy na Klíších ve dvou vlnách v 17:50 hod. zbytek světa a v 18:00 hod. UJEP. Závodníky čekal jednoduchý úkol – posbírat 24 kontrol v časovém limitu 70 minut. Ale jak někteří následně zjistili, zdánlivě jednoduchý úkol tak snadný nebyl. Za překročení limitu byl za každou minutu navíc strháván bod a tak se našly týmy, které po usilovném více než hodinovém výkonu na tom byly v cíli bodově hůře než na startu.

Každý tým na startu obdržel jednu průkazku a dvě mapy. Sprintová mapa Koleje v měřítku 1 : 2 000 v sobě skrývala 1/3 kontrol, druhá mapa Střížák 1 : 10 000 pak zbývající 2/3 kontrol. Strategii volily týmy různou – většina nejprve volila Střížák a vydala se do prudkého stoupání, ostatní si raději nejdříve dali sprintík kolem Kolejí. Menším chytákem, na který však pořadatel před startem upozornil, byl jednosměrný průběh skrz vrata, která se na zamávání otevřela jen z jedné strany – v mapě byla použita fialová šipka ukazující směr možného průběhu.

Kontrol bylo celkem 24 – a mělo to svůj důvod. Počet kontrol odpovídal počtu dnů do Vánoc. A protože se blíží Mikuláš a čerti už se stahují k lidským obydlím, na lesní kontrole číslo 1 jeden takový čert na závodníky opravdu čekal. Běžcům nabízel výhodnou směnu – přidával jim 5 minut k limitu, pokud si s ním dali ďábelské pití v podobě rumu, whisky nebo griotky. Největší oblibě se těšila griotka, ta zmizela první, ale ani rumem závodníci nepohrdli. To aby se jim lépe běželo.

I když stavitel před závodem tvrdil, že trať je postavená tak, aby nikdo nezvládl všechny kontroly posbírat, tým „S Terezkou“ ve složení Pedro a Saša to dokázal a všech 24 kontrol v čase 70 minut nalezl. Zvítězili tak suverénně v kategorii Zbytek světa. Na druhém místě s 20 body a časem 70 minut skočili „Amatéři“ Radim Dvořák a Petr Hinterholzinger. O bod méně posbírali „Pohodáři“ Zuzka a Vláďa, na což jim stačilo rovných 60 minut.

V kategorii UJEP bylo vítězství těsnější a rozhodoval každý bod. Nakonec nejšťastnějšími byli „Ztracení geografové“ Eliška Hanischová a Miroslav Duda, kteří i přes penalizaci jednoho bodu za překročení časového limitu zvýšeného o čertovský bonus zvítězili s 22 body (23 kontrol, 76 minut). Potvrdilo se tak očekávání pořadatelů, kteří již před závodem upozorňovali, že přízvisko „ztracení“ není radno podceňovat a nenechat se jím zmást. O deset minut dříve byli v cíli běžci týmu „Všechno dobré“ Klára Belzová a Šimon Růžička, avšak 21 nalezených kontrol stačilo pouze na druhé místo. Družstvo „Nehledejte nás“ nikdo hledat nemusel a Nikol Majcherová a David Bělohlávek si za 19 bodů díky lepšímu času (70 minut, čtvrtý tým 19 bodů s časem 74 minut) zasloužili třetí pozici.

Ztracení geografové oslavují vítězství

Ukončení proběhlo v hospůdce „U sportovce“, kde tři nejlepší týmy z každé kategorie obdržely užitečné a pěkné věcné ceny (buzoly, láhev čertovského pití, …). Tým Ztracených geografů jako vítěz UJEP kategorie převzal do svého držení putovní pohár a putovní dres, na který může zvěčnit své podpisy.

Akce se vydařila a při sklence dobrého pití v místní hospůdce se řádně probraly výsledky a zážitky nasbírané během hledání kontrol a nočního bloudění v lese. To, že šlo především o zábavu a legraci naznačují i jména některých týmů: Zabloudilovi, Blbá a blbější, Velká a malá, Zatopené sklepy, Motající se světlušky či Na procházku (s Jakubem Procházkou). Děkujeme pořadatelům za skvělou akci a těšíme se příští rok znovu. Dle jejich slov se můžeme těšit i na prostory kolem kampusu. Takže trénujte, ať příští rok skončí putovní pohár na vaší poličce.