Běháme s mapou a buzolou I.

24 Dub

Prvním závodem Běháme s mapou a buzolou I. jsme vstoupili do již třetího ročníku SOS. Jedná se o tradiční závod pořádaný TJ Lokomotiva Teplice pro orienťáky i širokou veřejnost. Tentokrát nás tepličtí pozvali na Salesiovu výšinu mezi Lomem a Osekem a hned prvním překvapením bylo umístění startu netradičně na jihozápadním okraji mapy. Další překvapení si pro závodníky připravili lesníci, kteří v závodním prostoru přidali pár mýtin a pasek, a některým běžcům tím zamotali hlavy a díky klestí na zemi při jeho překonávání i jejich nohy.

Soucit s běžci měla alespoň vegetace, která ještě nebyla v plném rozpuku a malé tréninkové lampiony schovávala jen částečně. Děti to měly jednodušší díky velkým lampionům. Na delších tratích se razilo pomocí čipu, děti si vystačily s průkazkami. Závod se běžel na mapě Salesiova výšina 2019 vytištěné v měřítku 1 : 10 000.

Ještě před startem závodu proběhlo vyhlášení vítězů loňského ročníku SOS. 1. místo Jakub Bílý (DOK), který obhájil své loňské vítězství., 2. místo Jiří Macek (LIT) a 3. místo Miroslav Duda (ROU). Nejlepší ženou pro rok 2021 se stala Marie Hovorková (LDC). Vítězové obdrželi poháry a všichni medailisté balíček dobrot.

I když meteorologové varovali před vydatným deštěm a zatažená obloha nenaznačovala nic hezkého, nakonec na účastníky spadlo pouze pár kapek a tak se mohli postavit na jednu z tratí – dlouhá, střední, krátká, HDR. Největší počet závodníků vyrazil na dlouhou trať o délce 6,5 km s 20 kontrolami pro muže a o délce 5,1 km s 15 kontrolami pro ženy.

Na startu bylo živo … (Foto: Michal Žejdlík)

Vítězem nejnáročnější tratě se stal David Nehasil (BOR) 52:01 min. následovaný Jiřím Mackem (LIT) a Vojtěchem Šimkem s časy těsně pod hodinu.  Z žen si vedly skvěle domácí Martina Pavlová (1:02:05) a Lenka Johnová (1:10:45), které doplnila na třetím místě Marie Hovorková (LDC, 1:13:40). Na střední trati (4,2 km, 11 K) se nejlépe vedlo Janu Kučerkovi (LIT) 51:08 min. a Lence Brotánkové (ROU) 59:29 min. Krátkou trať  (2,0 km, 8 K) opanovali František Nehasil (BOR) 19:14 min a Antonie Špalková (LOTE) 21:04 min.  Nejtěsnější rozdíl byl v kategorii HDR (1,8 km, 7 K), kde Šimon Partík (LOTE) zvítězil v čase 17:26 min. o dvě vteřiny před Lukášem Volencem (LOTE).

... a v cíli také. (Foto: Martin Klein)

Celkově se vydařené akce zúčastnilo 84 závodníků, pro které bylo v cíli připraveno malé občerstvení v podobě oplatky a pití.